Yazı Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 23:19
 
FARKINDAMIYIZ ...!
Abdullah Güven
abdullahguven02@gmail.com
 
 

      FARKIDAMIYIZ, Ömrümüzün kaç yılını geride bıraktığımızın, nede çabuk geçti yıllar, ya da biliyor muyuz önümüzde daha kaç yılın, günün beklide saatimizin kaldığının, oysa daha çok emellerimiz, planlarımız var hayata dair.

    Farkında mıyız ömrümüzü geçirmekte olduğumuz nazar boncuğu renginde masmavi Dünya misafirhanesinin bizler için bunca nimetlerle doldurulup süslendiğinin ve biz yolcuları sarsmadan rahat seyahat edebilmemiz için içerisinde olduğumuz Samanyolu galaksisi ile birlikte milyarlarca galaksinin muazzam bir şekilde seyahatimize hem refakat hem de gökyüzümüzü süslediklerinin.

   “Mevlam iki göz vermiş gör diyerek” görüyor muyuz gökyüzünü süsleyen bize tebessüm eden bunca yıldızları, ya ayaklarımızın altına serili envai nimetlerin rengini, kokusunu, duyuyor muyuz  kuşların cıvıltısını, dolaşırken yaylaların da akan derenin sesini dinliyor muyuz.

      BİZ seyrederken güzellikleri, göremeyenleri görüyor muyuz, biz koşarken koşamayan, biz konuşurken konuşamayan, biz duyarken duyamayan, biz düşünürken düşünemeyenleri görüyor muyuz oysa mevlam gör diyerek iki göz vermiş,  görüp sorumluluğumuzu bilelim diye akıl vermiş.

     SORUMLULUK BİLİNCİ ile 10-16 Mayıs Engelliler haftasını idrak edip geride kalan ömrümüzü planlamamız umarım hesabımızı kolay kılar. Unutmayalım ki yaratan eşit haklara sahip olarak bizleri yarattı. Hikmeti ve Adaleti gereği de birbirimize karşı sorumlu kıldı. Bluğ yaşımıza kadar Anne ve Babalarımızı bize karşı, yaşlandıklarında ise bizleri onlara karşı sorumlu kıldı. tıpkı imkanı olanları olmayanlara karşı sorumlu kıldığı gibi, şüphesiz millet adına yetkili makamlarda oturanların sorumluluğu fazla olduğu gibi ücretleri de çok fazla olacaktır. Ne mutlu sorumlulukları nın bilincinde olarak adalet ve hakkaniyetle yönetebilenlere.

     ENGELLİLER ve Engellilik alanında 7 Temmuz 2005 tarihinde TBMM de oybirliği ile kabul edilen  5378 sayılı Engelliler yasası ve yasa gereği çıkarılan Yönetmelik ve Genelgeler ile oluşturulan yaklaşık 1500 maddelik mevzuatla devrim niteliğin de hakların verildiği bu sürecin baş mimarı hiç şüphesiz Başbakan olarak belirlediği insan odaklı politikalar ve son derece duyarlı yaklaşımları ile bizlere liderlik yapan Sayın Cumhurbaşkanımız oldu. Elbette Sayın Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, ilgili STK lar ve kesimlerin yanı sıra mutfakta canla başlan çalışan msai arkadaşlarımızı da bu vesile ile tekraren tebrik etmek gerekir. Unutmayalım ki Engellilerin önemli ölçüde haklarını elde ettikleri bu tür sosyal devrimleri yapanlar ancak Halkımızın takdirine ve duasına mazhar olacaklar.

     ENGELLİLER YASASI ve devamında oluşturulan mevzuat düzenlemeleri ile Engellilerin onurunu korumak, toplumsal yaşama Engelsiz ve Bağımsız olarak Tam, eşit ve etkin katılımlarını sağlamak amacıyla; Sağlık, Eğitim, Ulaşım-Erişim, İstihdam, Bakım ve Rehabilitasyon gibi birçok alanda önemli düzenlemeler yapılmış ve önemli ölçüde hayata geçirilmiştir. Ancak çağdaş sosyal politikalar ile oluşturulacak stratejik planların konusu edeceğimiz daha çok düzenleme ve uygulamanın olması gerektiğini de bilmemiz gerekir. Toplumsal hayatımızı dinamik kılan, Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri sürekli takip ederek Engellilik alanını da dinamik ve sürdürülebilir kılmamız gerekir. Örnek olarak birkaç alanı değerlendirecek olursak,

     EĞİTİM de yapılan birçok güzel çalışmanın yanı sıra, henüz her engel grubuna yönelik yeterli ve yaygın özel Eğitim okullarının olmadığı, kaynaştırma ve kaynak sınıflarında verilen eğitimin daha nitelikli kılınması, Rehberlik Araştırma Merkezleri ile tüm eğitim süreçlerinde doğru tanı, uygun eğitim modülü ve eğitim teknolojilerinin daha yaygın ve etkin kılınması göz ardı edilmemelidir.

     SAĞLIK alanında verilmekte olan takdire şayan hizmetlerin yanı sıra Engelliliğin önlenmesi ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi adına toplumun tüm kesimlerinin özellikle de Anne ve Baba adaylarının bilinçlendirilmesine daha fazla önem verilmeli, Ayrıca Tıbbi Rehabilitasyon sürecinin kapsamı,  Engellilere yönelik verilmekte olan Mesleki, Eğitsel ve Sosyal Rehabilitasyon süreçlerinde yaşanan olumsuzlukları minimize etmek üzere takip amaçlı olarak genişletilmesi faydalı olacaktır.

     BAKIM Hizmetlerinin güçlü Aile yapımız değerlendirilerek Evde bakım modeli ile planlanmış olmasının Sosyal ve Ekonomik açıdan birçok faydasının yanı sıra kısa sürede mevcut kapsamı ile nerede ise ihtiyacı olan herkese ulaştırılması toplumda büyük bir memnuniyet oluşturmuştur. Ancak on yıllık kısa bir süreç için 2005 ve 2007 yıllarında oluşturulan Bakım hizmetleri mevzuatının mevcut halinde, finansman yapısının tamamen merkezi bütçenin sırtına yüklenmiş olmasından dolayı sürdürülebilirlik açısından, ayrıca tüm vatandaşlarımızı kapsamıyor olmasından dolayı da eşitlik açısından riskleri ve eksiklikleri barındırmaktadır. Bu nedenle 2010 yılında uzun ve katılımcı bir çalışmanın ürünü olarak oluşturulan ve Yüksek Planlama Kurulu tarafından da onaylanmış olan, Bakım Hizmetleri stratejisi ve Ulusal Eylem Planın da yer alan ilkeler doğrultusunda, herkesi kapsayacak şekilde bakım hizmetlerinin yeniden sınıflandırılması ve sürdürülebilir bir finansman modelinin oluşturulması daha fazla geciktirilmemelidir.

      ULAŞILABİLİRLİK Alanında özelikle de Havayolu ulaşımında Dünyaya örnek olabilecek çağdaş düzenlemeler yapılmış olmakla birlikte diğer toplu taşıma araçları ile parklar, kaldırımlar gibi dış mekanlar ile mesken ve konaklama alanlarının yanı sıra mekana ve bilgiye ulaşım ve erişimi kolaylaştıran teknolojilerin yeterli ve uygun olduğunu söylemek oldukça zordur.

     İSTİHDAM Engelliler için onurlu ve üretken bir yaşam sürdürmeleri açısından oldukça önem arz ettiğinden kamu kurumlarındaki kadrolarının istisna kapsamına alınması ve EKPS sisteminin oluşturulması ile belirlenen Engelli kamu kadrolarına önemli ölçüde atamaların yapılmış olması takdire şayandır. Ancak gerek kamu gerekse de özel sektör Engelli kotalarının yeni kriterler ile yeniden belirlenmesi,  yeni ve güvenli istihdam alanlarını oluşturmak amacıyla, gerek korumalı işyerlerinin açılması gerekse de mesleki rehabilitasyon, iş koçluğu ve iş güvenliği süreçlerinde özellikle Yerel Yönetimlerinin daha aktif rol üstlenmeleri önem arz etmektedir.

     BİLİYORUM ve inanıyorum ki Engellilik alanın da yapılması gerekenleri daha önce yaptığımız gibi hem de Dünya ya örnek olacak nitelikte yeniden yaparız. Yeter ki ilgili bilgili ve yetkili kesimlerin ortak aklı ile çağın ve sürecin ruhuna uygun sosyal politikalarla uygulanabilir stratejik plan ve projeler oluşturalım ve uygulama sürecinde tüm kesimlerin katılımını sağlamaya özen gösterelim.

     YOLCUYUZ hepimiz gidiyoruz mukadder olan menzile doğru. Zaman nede çabuk geçiyor.  Yol onun varlık onun elbette tereddüt etmeden yürürüz,  yeter ki sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmiş olarak geç kalmadan kervana katılabilelim.

     YOLUN SONUNDA, hepimizin hesap verebilir olması için birlikte yolculuk yapmakta olduğumuz Engelli ve sorunları karşısın da sorumluluklarımızın farkında olarak, Sadece 10-16 Mayıs Engelliler haftası ya da 3 Aralık Dünya Engelliler günün de değil yapmamız gerekenleri her gün gündemimizin başına almalıyız.

      Tüm Engelli kardeşlerimin ve Ailelerinin Engelliler haftasını kutluyor en içten sevgi ve saygılarımı sunuyor. Bu vesile ile yıllardır her birini yılın Annesi olarak gördüğüm Engelli Annelerimizin Anneler gününü kutluyor ödenemez haklarından dolayı ellerinden öpüyorum.

    Allaha emanet olunuz…

 
Etiketler: FARKINDAMIYIZ, ...!,
Yorumlar
sanalbasin.com üyesidir
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Daire Başkanı Afşeören’den, Başkan Kılınç’a ziyaret
Adıyamanda şüpheli ölüm
Adıyaman 1954 Spor’da Kapusuz dönemi
Ulusal Herkes İçin Spor ve Sağlık Günleri plaketi Şefik İnal’a
AK Parti Kahta Gençlik Kolları 6. kongresi yapıldı
Kazada yaralanan sürücü bir hafta sonra hayatını kaybetti
Samsat Belediye Başkanı Fırat, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu
PKK’ya ait 3 odalı mağarada çok sayıda mühimmat ele geçirildi - Videolu Haber
Başkan Kılınç, park projesini yerinde inceledi
İl Emniyet Müdürü Büyük Başarıya İmza Attı
Belediye Başkanı Yıldırım yaşlı adamı intihardan vazgeçirdi - Videolu Haber
Adıyamanda hayvanlara geç yem verdin kavgası: 2 yaralı
İl Müdürü Alagöz'den 16 Kasım ara tatil açıklaması
İYİ Partili Doğan: Adıyamanın en eski modern binasını kimler, neden yok edecek?
Adıyamanda iki otomobil tıra çarptı: 1, ölü, 4 ağır yaralı - Videolu Haber
Kuyumcudaki altın hırsızlığı güvenlik kamerasına yansıdı - Videolu Haber
Adıyaman Kent Konseyinden bir ilk
Başkan Temel: Ortak paydamız, ortak derdimiz, ortak hedef ve tavrımız Adıyaman’dır
Gölbaşı Belediye Başkanı Yıldırımdan deprem tedbirleri açıklaması
Depremle ilgili provokatif paylaşım yapan zanlı tutuklandı
Başkan Yavuz’dan 10 Kasım Anma mesajı
ÇİMKO’nun 25’inci hazır beton tesisi üretime başladı
CHPli Binzet: AK Parti bir türlü giremedi
Başkan Alkayışın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı
ADD Başkanı Palalı: 21. yüzyılda Atatürk’ün önemi ve değeri daha da iyi anlaşılmıştır
Türkeli Mahallesinden AKEDAŞ Elektrik Dağıtım’a teşekkür
Adıyaman’da iki grup arasında kavga: 1 yaralı - Videolu Haber
Adıyaman’da ilk kez su samuru görüldü - Videolu Haber
Halil Fırat’tan öğretmenler sendikasına tepki
Metruk binaların yıkımı başladı
Koronavirüs testi pozitif çıkan Başkan Kılıç ve eşi tedavi altına alındı
Vali Çuhadar, evi yıkılma tehlikesi bulunan aileye ziyaret
Adıyaman Belediyesi, Mevlid Kandilinin coşkusunu evlere taşıyacak
Vali Mahmut Çuhadar, Gölbaşı ilçesinde hurma hasadına katıldı
Yolda yürürken kimliği belirsiz bir kişi tarafından bıçaklandı
Kuvvetli yağıştan yola düşen taşlar tehlike oluşturuyor
Olası Adıyaman depremine karşı tedbir alınıyor
Adıyaman Belediyesi sorunları ortadan kaldırıyor
Adıyamanda polisten şok maske denetimi - Videolu Haber
Otomobilin çarptığı at ön camdan içeri girdi, 2 kişi yaralandı - Videolu Haber
Fatih Mahallesi’ne yeni oyun parkı
Şehir kırmızı-beyaza büründü
Milletvekili Tutdere: Adıyamanda esnaflarımızın sorunlarını yerinde tespit ettik
Vali Çuhadardan Akıncılar Beldesine ziyaret
Adıyaman Belediyesi’nden ağaçlara kış bakımı
Adıyamanda kaçak kazı operasyonu: 3 gözaltı
Altınşehir Kavşağı’na yapılacak anıtı vatandaş seçecek
Atatürk Barajı irade adasında Survivor heyecanı
Hatalı basım 50 liraya 75 bin lira alıcı bekliyor - Videolu Haber
SANKO HOLDİNG 29 EKİM KUTLAMASI
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
20
0
0
2
6
8
2
Fenerbahçe
20
0
1
2
6
9
3
Galatasaray
17
0
2
2
5
9
4
Gaziantep FK
14
0
1
5
3
9
5
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
6
Başakşehir FK
13
0
4
1
4
9
7
Beşiktaş
13
0
3
1
4
8
8
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
9
Kasımpaşa
12
0
3
3
3
9
10
Çaykur Rizespor
12
0
2
3
3
8
11
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
12
Göztepe
11
0
1
5
2
8
13
Yeni Malatyaspor
11
0
3
2
3
8
14
Antalyaspor
9
0
4
3
2
9
15
Trabzonspor
9
0
4
3
2
9
16
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
17
BB Erzurumspor
8
0
4
2
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Gençlerbirliği
5
0
5
2
1
8
20
Denizlispor
5
0
5
2
1
8
21
MKE Ankaragücü
2
0
5
2
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Bağlı Kuruluşlar

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı